Хід гри. Мета:формувати в дітей навички грудно-черевного дихання; вчити правильно стулювати в уста.
Поміж стільців натягують мотузку з прив'язаними до неї жмутиками пір'їнок на відстані 10 см один від одного. Учасники гри об'єднуються у два гурти й розташовуються обабіч мотузки навпроти пір'їнок на відстані 50 см. На сигнал вихователя, глибоко вдихнувши повітря носом, потужним видихом здмухують пір'їнки. Щоб зробити потужний видих, губи треба скласти "трубочкою", а щоки надути. Перемагає та команда, у якої пір'їнки злетять угору швидше. В таку гру доцільно бавитися з дітьми, хворими на респіраторний алергоз, бронхіальну астму, астматичний бронхіт. Кулька тріснула Мета:формувати в дітей навички грудно-черевного дихання; вчити правильно стулювати в уста. Завдання: вчити дихати носом, дбайливо ставитися до органу нюху. Правила гри: за правильно виконане завдання гравець отримує фант.
Діти сидять півколом. Ведучий пропонує "надути кульку". Надуваючи кульку, діти широко розводять руки в сторони й глибоко вдихають носом. Видихаючи повітря в уявну кульку через рот, промовляють: "Ф-ф-ф", повільно з'єднуючи долоні під "кулькою". Потім на оплеск ведучого "кулька тріскає" — діти плещуть у долоні. З кульки виходить повітря — діти промовляють: "Ш-ш-ш", витягаючи губи трубочкою і кладуть руки на коліна. Кульку "надувають" 2—5 разів. Ведучий стежить, щоб видих був глибокий, а під час гри діти не збуджувалися надмірно. Булькання Мета:виховувати у дітей потяг до здорового способу життя. Завдання: відновлювати носове дихання, формувати ритмічний видих, поглиблювати його. Правила гри: діти за сигналом вихователя дують через соломинку. Матеріал: склянки, на третину заповнені водою, соломинки (трубочки для коктейлю), фанти (жетони). Хід гри Біля кожної дитини на столі стоїть склянка з водою та соломинкою. Вихователь показує, як правильно видувати повітря через соломинку, щоб отримати тривале булькання (глибоко вдихати через ніс, потім робити глибокий довгий видих через соломинку). Після підготовчих спроб діти на сигнал ведучого вдихають носом повітря й дують через трубочку у воду — булькають нею. Переможець отримує фант. Послідовність оздоровчої роботи щодо зміцнення дихальної системи впродовж дня І половина дня Ранкова гімнастика. Крім комплексу загальнорозвивальних вправ, діти виконують масаж і вправи для поліпшення носового дихання і 1-2 вправи на дихання. Заняття з математики, розвитку мовлення. У фізкультхвилин-ки та фізкультпаузи включають масаж біологічно активних точок, пов'язаних з диханням, 1-2 різновиди дихальних вправ. Для регуляції емоційного стану дітей застосовують ритмічне, заспокійли-
ве або мобілізувальне дихання. Для стимуляції самоконтролю за поставою доцільно виконувати вправи, що розвивають рухливість грудної клітки ("розбудити м'язове почуття"). Заняття з фізкультури. Переважне використання дихальних вправ — в усуненні кисневого голодування й вентиляції легенів після фізичних навантажень. Систематичне виконання вправ для зміцнення дихальної мускулатури (м'язів спини, грудей, живота). Навчання різновидам дихальних вправ. Музичні заняття. Виконання звукорухових вправ, у яких використовують звук у поєднанні зі співом (вібраційний вплив на певні органи (моторно-вокальний рефлекс). Сеанси ароматерапії. Виконання 1-2 дихальних вправ (наприклад, очищувальне дихання, заспокійливе дихання). Прогулянка. Контроль за носовим диханням. Залежно від погоди й пори року у фізкультурних комплексах використовують зву-корухові вправи й вправи на звуконаслідування. II половина дня Після гімнастики пробудження діти у провітреній груповій кімнаті виконують комплекс дихальної гімнастики. Заняття ЛФК. Комплекс дихальної гімнастики, точковий масаж, вправи, що зміцнюють дихальну мускулатуру й розвивають рухливість грудної клітки. Комплекс загартовувальних заходів (для дітей п 'ятого-шостого років життя)
|