Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Існуючі механізми соціального захисту





Аналіз світового досвіду дозволяє вичленувати наступні механізми соціального захисту (рис. 20.1).

 

Рис. 20.1. Механізми соціального захисту населення

Системи охорони здоров'я. Між послугами охорони здоров'я і іншими формами соціального захисту є істотні відмінності. Послуги охорони здоров'я надаються в натурі і набагато складнішим чином в порівнянні з грошовими допомогами в рамках інших сфер соціального захисту. Потреба людей в медичних послугах визначається станом їх здоров'я. Стосовно допомог деякі ставлять під сумнів право людей, що не мали раніше регулярного грошового доходу, розраховувати на допомоги в певних ситуаціях, але стосовно охорони здоров'я такі сумніви відпадають. Коли люди хворі, вони потребують послуг незалежно від доходу або колишнього страхування або статусу під час роботи. Всім і кожному повинна бути відкрита можливість скористатися медичними послугами. Найважливіша задача полягає в тому, щоб зробити їх доступними для груп з найнижчими доходами.

Але труднощі доступу до послуг спостерігаються навіть там, де згідно із законом практично всі громадяни мають право на медичне обслуговування. Одна з причин цього – недостатнє фінансування. Теоретично доступ може бути безкоштовним і загальним, але на практиці не виявиться засобів для оплати кваліфікованого персоналу або придбання медичної техніки і ліків.

Системи охорони здоров'я впливають на забезпеченість доходів двояким шляхом. Наявність належної профілактичної і лікувальної допомоги життєво важлива для збереження здатності трудящих заробити на життя собі і своїм утриманцям. А задача системи фінансування охорони здоров'я – забезпечити, щоб значні і не передбачувані витрати на медичні послуги не лягали безпосередньо на домашні господарства, що мало б катастрофічні наслідки для їх бюджетів.

Охорона здоров'я в рівній мірі важлива для всіх, незалежно від участі в робочій силі або статусу зайнятого. Проте велике число трудящих, особливо поза постійною роботою по найму, позбавлені задовільного медичного обслуговування. В результаті підвищення вартості медичних послуг доступ до них стає істотно утрудненим для багатьох людей з поганим здоров'ям і низькими доходами.

Соціальний захист у разі непрацездатності. Більшість людей заробляє кошти для існування своєю працею. Якщо людина дуже хвора, щоб працювати, він має потребу у альтернативному доході. Ця потреба враховується системами соціального забезпечення для найнятих робітників. Мета таких систем – не тільки забезпечити надійний дохід в цих ситуаціях, але і понизити або виключити фінансовий тиск на трудящих, яке вимусило б їх працювати під час хвороби. Це важливо для прискореного одужання і захисту колег від ризику заразитися.

Соціальний захист у разі непрацездатності має значення для всіх, хто заробляє на життя своєю працею, причому не тільки найманим, але і само-зайнятим. Бо багато хто з них володіє недостатніми фінансовими ресурсами, якими вони могли б користуватися, коли хвороба або непрацездатність не дозволяє їм працювати. Найняті робітники крупних компаній і державних організацій під час хвороби звичайно одержують повну заробітну платню, часто в рамках угод між профспілками і працедавцями. Зростаюча гнучкість ринку праці веде до того, що навіть допомоги по хвороби в рамках соціального забезпечення не розповсюджуються на все більше число трудящих.

Недотримання законодавства про соціальне забезпечення широко поширене серед само-зайнятих працівників. Навіть коли вони, згідно із законом, охоплені обов'язковим страхуванням, на практиці цього часто не відбувається.

Допомоги при довготривалій інвалідності звичайно виплачують (у багатьох країнах світу) пенсійні системи соціального страхування. На само-зайнятих трудящих пенсійне законодавство розповсюджується набагато частіше, ніж законодавство про виплати при короткочасній хворобі. Потреба в таких допомогах знаходить ширше визнання, а управління пенсіями по інвалідності (або через старість) для само-зайнятих осіб не викликає такого числа проблем, як надання короткострокових виплат.

Допомоги, що заміщають дохід, украй важливі, але цього абсолютно недостатньо. Кінцева мета полягає у відновленні здоров'я трудящого і його здатності заробляти на життя. Це вимагає наявності належних послуг у сфері виробничої гігієни і систем реабілітації. Але вони у багатьох випадках розвинені украй слабо. Зростання числа трудящих, які передчасно виходять на пенсію унаслідок непрацездатності, переконливо свідчить про настійну необхідність надавати більше уваги цим послугам і системам і, зрозуміло, поверненню трудящих на роботу. Тим часом вплив безробіття на число тих, хто отримує допомоги з непрацездатності, підтверджено численними документами, що указує на проблему, яка виникає внаслідок того, ще трудящі погано захищені у разі непрацездатності і добре захищені у разі безробіття.

Останніми роками зростання безробіття, схоже, співпало із збільшенням числа осіб, які одержують допомогу з інвалідності, і відповідним зниженням ступеня участі населення в робочій силі, особливо немолодих трудящих. Вимальовується картина, згідно якої допомоги з інвалідності в період гострого безробіття служили формою дострокової пенсії. Економічний спад – це істотний чинник несподівано сильного збільшення числа заяв про призначення допомоги з інвалідності.

Існує окрема система, що забезпечує виплати і медичне обслуговування працівників, непрацездатність яких є наслідком виробничої травми або професійного захворювання. У разі відповідальності працедавця трудящі нерідко зазнають деякі труднощі: працедавець або страховик вельми зацікавлені в тому, щоб оспорити позов, і вони кращі підготовлені для виснажливої і потенційно дорогої тяжби. Але стосовно виробничої травми допомога не повинна ув'язуватися з яким-небудь періодом очікування (або перевіркою) і повинна призначатися, навіть якщо працездатність втрачена лише частково.

Пенсії через старість і при втраті годувальника. Старість зв'язана з багатьма серйозними проблемами щодо надійності доходів. На початку ХХ століття навіть в промислово розвинених країнах небагато трудящих мали в своєму розпорядженні надійний дохід після виходу на пенсію. Більшість працювала далеко за 60 років, потім, не працюючи, жили з своїми дітьми і вмирали, ледве досягнувши 70 років. Бути старим звичайно означало бути бідним. Інвалідність або втрата годувальника означала ще триваліший період бідності.

У наші дні в більшості промислово розвинених країн старість перестала бути синонімом бідності. Більш того, в окремих країнах особи 65 років і старше мають меншу вірогідність опинитися в бідності в порівнянні зі всіма дорослими і дітьми, узятими разом. Така ситуація багато в чому пов'язана з пенсійними системами в рамках соціального забезпечення, які служать головним джерелом доходу для значної більшості літніх людей. В основному йдеться про системи соціального страхування, куди трудящі і їх працедавці робили внески протягом трудового життя.

У сфері пенсійного забезпечення приватні системи виконують значно більшу роль, ніж в будь-якій іншій області соціального захисту. Приватні пенсії служать, перш за все, для підтримки рівня життя в літньому віці у груп з високими доходами, але у ряді країн вони охоплюють ширші шари робочої сили і навіть стали обов'язковими для всіх найнятих робітників. Взагалі кажучи, приватні системи служать доповненням до пенсійних систем соціального забезпечення. Але в Японії і Великобританії приватні пенсійні системи вже займають міцні позиції, а відповідним працедавцям і трудящим надано право виходу з пенсійної системи соціального забезпечення. Отже в цих країнах приватні системи можна вважати здатними на часткову заміну соціального забезпечення.

Пенсії при втраті годувальника орієнтовані на утриманців: право на допомогу пов'язане з внесками, сплаченими покійним чоловіком, вони страхують на випадок втрати годувальника, і в їх виплаті може бути відмовлено при повторному вступі до браку.

У більшості країн пенсії утворюють найкрупнішу статтю витрат на соціальний захист, яка звичайно перевершує витрати на охорону здоров'я. Майже у всіх країнах порівняльна вартість фінансування пенсій має тенденцію до зростання, оскільки:

– росте число одержувачів пенсії і сам їх розмір завдяки тривалішим періодам сплати внесків;

– населення старіє у зв'язку з падінням народжуваності і збільшенням тривалості життя.

До найважливіших принципів пенсійного забезпечення, прийнятим міжнародним суспільством, відносяться наступні:

ü загальний і обов'язковий характер пенсійного страхування, обхват пенсійною системою всього населення;

ü доступність у реалізації соціальних гарантій, захист проти бідності в старості, при інвалідності і у разі втрати годувальника;

ü забезпечення права на пенсійне страхування, створення правових і організаційних можливостей пенсійного страхування всіх трудящих і членів їх сімей у всіх непередбачених обставинах, загрозливих здоров'ю або втраті доходів;

ü поєднання обов'язкового і добровільного видів пенсійного страхування;

ü забезпечення необхідного рівня пенсійного страхування, надання прав самим працівникам впливати на рівень пенсійного страхування;

ü забезпечення державних гарантій стабільності пенсійного страхування;

ü зацікавленість у залученні всього економічно активного населення до участі в пенсійному страхуванні;

ü рівноправність і різноманіття форм;

ü забезпечення доходу у вигляді заміщення заробітку, втраченого в результаті добровільного або вимушеного виходу на пенсію, всім, хто платив внески;

ü коректування цього доходу з урахуванням інфляції і, принаймні частково, з урахуванням загального підвищення рівня життя;

ü реалізація потреби в широкому залученні різних фінансових джерел;

ü обов'язковість фінансової участі застрахованих осіб і працедавців;

ü залучення у необхідних випадках державних субсидій;

ü забезпечення надання застрахованим особам різних видів пенсій;

ü створення умов для розвитку додаткових добровільних систем, що забезпечують отримання доходу при виході на пенсію;

ü рівність всіх застрахованих з погляду виконання зобов'язань по фінансуванню пенсійних виплат, гарантій і прав, що придбаваються в результаті;

ü особливий порядок утримання засобів на виплату пенсій, автономність від державного бюджету;

ü контроль за використанням засобів на виплату пенсій через представників страхувальників і застрахованих.

Основним видом пенсійного страхування визнане обов'язкове страхування, що припускає обов'язковість цільових відрахувань із заробітку (доходу) економічно активного населення (страхові внески). Тільки держава в змозі на основі закону забезпечити примусовий характер сплати таких внесків, і лише вона може гарантувати як рівень пенсій, так і регулярність їх виплати. Але при цьому страхові внески не є доходами держави. Вони мають цільове призначення, виключно для виплати пенсій.

Джерелами фінансування пенсійного страхування є страхові внески працедавців і працівників. Диференціація величини цих внесків може бути різна, при цьому головна мета – досягнення самозабезпечення системи пенсійного страхування. В той же час, держава, як правило, бере участь, в тому або іншому ступені, в її фінансуванні. Форми такої участі різні:

ü надання частини засобів з держбюджету;

ü фінансування виплат певним контингентам пенсіонерів (наприклад, інвалідам війни);

ü виплата субсидій на покриття дефіциту пенсійного фонду.

Найважливіше значення в пенсійному страхуванні має система підтримки відносного рівня пенсій, захист їх від інфляційних процесів. Головний спосіб такого захисту – індексація пенсій.

Посібники з безробіття. Фактичне число безробітних (тобто осіб, що шукають роботу, готових приступити до неї, але що не знайшли її) достатньо велике як в світі, так і в Україні. Кращим захистом проти безробіття служить дієва політика на користь повної зайнятості, яка включає макроекономічну політику на національному і міжнародному рівнях; галузеву, регіональну і локальну політику; а також політику у області ринку праці і професійної підготовки. Проте, враховуючи, що політика повної зайнятості або не проводиться, або дає плоди лише через деякий час, а короткострокові кризи здатні спричинити за собою неприйнятні тяготи, пов'язані з безробіттям, росте потреба в спеціальній політиці захисту безробітних.

Істотна роль допомог з безробіття полягає в забезпеченні доходів в періоди вимушеного безробіття. Допомоги з безробіття сприяють згладжуванню споживання як на індивідуальному, так і на макроекономічному рівні, а також ефективному пошуку роботи, полегшуючи досягнення балансу між пропозицією і попитом на ринку праці.

Система соціального захисту безробітних включає дві системи: страхування по безробіттю, засноване на трудовому і страховому стажі з урахуванням рівня заробітної платні, і соціальне забезпечення для підтримки життєвого рівня, що надається після перевірки бідності.

У першому випадку метою є недопущення різкого падіння рівня життя звільненого не з своєї вини працівника, надання йому можливості знайти роботу за фахом, з відповідним його кваліфікації заробітком. В цьому випадку допомоги з безробіття обчислюються з урахуванням колишнього заробітчанства і стажу роботи.

У другому випадку допомога спрямована на забезпечення певного мінімального рівня життя з перевіркою або без перевірки бідності. Надання матеріальної допомоги таким безробітним виявляється в рамках систем соціального забезпечення, а фінансовим джерелом є засоби державного бюджету.

Ці дві системи діють по-різному стосовно конкретних економічних умов. При стабільному економічному розвитку більш ефективна система страхування. Але в умовах економічної кризи, коли короткострокове і середньострокове безробіття перетворюється на тривале, а фонди допомог з безробіття вичерпуються, акцент переноситься з достатньо високого рівня заміщення заробітчанства допомогами з безробіття з фондів страхування на тривалий захист з участю державних бюджетних коштів по системах соціального забезпечення.

Фонди страхування по безробіттю в розвинених країнах формуються за рахунок внесків працедавців і працівників. Частка участі тих і інших може бути або рівною, або більшою для працедавця. У більшості розвинених країн держава не бере участь у формуванні страхових фондів по виплаті у разі безробіття. Мета введення внесків із заробітку працівників – в посиленні їх мотивації в оплачуваній роботі як джерелі не тільки їх поточного матеріального положення, але і резерву на випадки непередбачених ситуацій.

Фонди матеріальної допомоги по безробіттю формуються за рахунок податкових відрахувань з бюджету країни. Допомоги з них виплачуються, як правило, в єдиних розмірах. У багатьох країнах виплата матеріальної допомоги передбачає перевірку бідності осіб, які претендують на отримання таких допомог.

У більшості країн ринкової економіки максимальний відсоток відшкодування заробітку складає 60 %. Це вважається достатнім для недопущення різкого падіння рівня життя людини і його сім'ї, дає засоби на період перепідготовки або отримання нової спеціальності, відповідної потребам на ринку праці. Практика показує: якщо працівник, стаючи безробітним, втрачає лише невелику частину свого доходу, він, як правило, затягує пошуки роботи і до того ж претендує на високу заробітну платню, що також утрудняє його працевлаштування.

Соціальні виплати батькам і дітям. Вони були введені з метою допомогти сім'ям справитися з вищими витратами, пов'язаними з вихованням дітей. Вони також виконують важливу роль в стимулюванні статевої рівності. Останніми роками були розроблені нові системи (наприклад, у вигляді податкової пільги на зароблений дохід в США), що мають на меті субсидувати низькооплачуваних трудящих, несучих сімейні обов'язки.

У останні десятиліття системам сімейних допомог надавали порівняно мало уваги, а їх частка у витратах на соціальне забезпечення невиправдано скоротилася.

Діти у віці до 14 років складають майже 30% населення миру. Зрозуміло, за благополуччя своїх дітей відповідають, перш за все, батьки, але вони можуть не мати економічних ресурсів для забезпечення дітей найнеобхіднішим. Крім того, діти можуть бути позбавлені сімейної підтримки через хворобу батьків, розпад сім'ї або нещастя. Держава зобов'язана виконувати важливу роль в розвитку дітей, особливо у їх освіти, яка в значній мірі визначить їх соціальне і економічне майбутнє. Соціальні допомоги для сім'ї – це складова частина загальної сімейної політики.

Звичайно допомогу платять матері як більш безпосередньо пов'язаної з доглядом за дітьми, а це покращує розподіл доходу усередині сім'ї і сприяє статевій рівності. Ширше розповсюдження послуг з догляду за дітьми також сприяє досягненню вказаної мети, забезпечуючи матерям велику самостійність і можливість вступити в ринок праці.

Захист материнства – важливий аспект надійності доходів для працюючих жінок. Виплата допомог з материнства в рамках соціального забезпечення веде до розподілу витрат між працюючими жінками і чоловіками, з одного боку, і їх працедавцями – з іншою.

Найважливішою формою захисту матері і дитини служить доступність послуг охорони здоров'я. Важливий аспект охорони материнства для працюючих жінок – право на отримання допомоги у порядку заміщення заробітку під час відпустки. На практиці грошові допомоги, виплачувані в рамках систем соціального забезпечення, не відшкодовують повною мірою дохід, упущений у зв'язку з перервою в трудовій діяльності.

У ряді країн передбачені батьківські допомоги з метою дозволити будь-якому з батьків узяти відпустку по догляду за дитиною в початковий період його життя. При цьому керуються принципом, що батьки мають право вибирати, хто повинен одержувати допомогу.

Державні кошти повинні бути головним джерелом фінансування соціальних допомог для батьків і дітей. Але очевидно також, що держава повинна буде все частіше брати на себе роль каталізатора для участі в цій справі, наприклад, соціальних партнерів і добровільних організацій, шляхом фінансування і регулювання послуг, що надаються ними.

Сімейні допомоги (і соціальне забезпечення в цілому) виконують важливу роль в поліпшенні положення жінок.

Соціальна допомога. Вона визначається як допомоги бідним і групам з низьким рівнем життя, що фінансуються за рахунок податкових надходжень. Соціальна допомога здійснюється у випадках, коли людина або не одержує ніяких допомог, або допомоги в рамках інших форм соціального захисту недостатні.

У країнах Центральної і Східної Європи така допомога стає все більш важливим інструментом зменшення бідності, обумовленої у багатьох випадках низьким рівнем життя і безробіттям. У Центральній і Східній Європі надання соціальної допомоги в крупних масштабах – порівняльне нове явище, і в більшості країн її правові і організаційні рамки все ще знаходяться в процесі формування.

Соціальна допомога звичайно припускає перевірку життєвого рівня (бідності). Перевірка бідності – це основний механізм, за допомогою якого можна забезпечити адресність виплати допомог в рамках соціальної допомоги з урахуванням ступеня бідності. Але можливі і інші критерії оцінки права певних людей на соціальну допомогу: такими критеріями можуть, наприклад, стати готовність включитися в професійну підготовку або трудову діяльність.

Програми соціальної допомоги слід координувати з іншими заходами боротьби з бідністю. Вони повинні доповнювати політику у області зайнятості, охорони здоров'я, а також освіти і сім'ї. Способи забезпечення такої координації полягають у встановленні пріоритетів для фінансування і визначення критеріїв при призначенні допомог. Соціальне страхування і соціальна допомога взаємно доповнюють одне одного, оскільки потреба в соціальній допомозі часто обумовлена відсутністю соціального страхування.

Взагалі кажучи, соціальну допомогу доцільніше фінансувати переважно за рахунок засобів центрального уряду, бо звичайно іншим шляхом важко задовольнити потреби найбільш потребуючих допомоги регіонів і населених пунктів.

То, якою мірою люди залежать від соціальної допомоги, служить певним індикатором недоліків інших форм соціального захисту. Соціальна допомога завжди буде необхідна в кризових ситуаціях або при виправленні окремих негативних випадків. Проте належна соціальна політика націлена, перш за все, на попередження виникнення таких випадків.

Соціальна допомога є одним з важливих елементів системи соціального захисту в Німеччині. Причина надання такої допомоги – відсутність страховки або джерел до існування. Соціальна допомога в Німеччині виявляється для забезпечення прожитку, а також при особливих життєвих обставинах. Призначення соціальної допомоги покликане забезпечити її одержувачу рівень життя, відповідний людській гідності.

На відміну від соціального страхування, відповідно до якого застрахована людина отримує соціальні виплати, які гарантовані його внесками, право на соціальну допомогу не обумовлюється відносинами страхування (страхувальника і страхованого), а ґрунтується на односторонньому праві на соціальну допомогу при певних життєвих обставинах. Таким чином, основним принципом, що лежить в основі системи соціальної підтримки малозабезпечених громадян в Німеччині, є так званий принцип опікування, згідно якому соціальну допомогу може одержати кожен в необхідному для нього обсязі в тому випадку, якщо для одержувача не представляється можливості самостійно вийти з скрутного положення.

Принцип опікування передбачає фінансування соціальних потреб за рахунок засобів державного бюджету; тим самим, фінансування соціальної допомоги більшою мірою залежить від стану бюджету країни.

Згідно німецькому законодавству, соціальну допомогу не може одержувати той, хто в змозі допомогти собі сам, або той, хто може заручитися допомогою інших, в першу чергу – родичів або соціальних організацій. На практиці це означає, що повинні бути вичерпані всі можливості самостійного забезпечення претендента, перш ніж він одержить право на соціальну допомогу. Йому слід попросити допомогу у найближчих родичів (останніх допомогти може примусити суд), спробувати знайти роботу, продати предмети розкоші, змінити квартиру на дешевшу, звернутися на біржу праці за допомогою з безробіття (у випадку, якщо претендент протягом останніх трьох років пропрацював 12 місяців і регулярно платив внески страховки на випадок безробіття); взнати в житловому відомстві про можливість отримання допомоги на квартиру. Якщо все це ні до чого не привело, і людина продовжує мати потребу, тільки тоді вона може звернутися по соціальну допомогу.

Задача соціальної допомоги в Німеччині полягає не тільки в забезпеченні її одержувачу гідного рівня життя, але і, в першу чергу, в створенні необхідних передумов для того, щоб він міг покладатися на власні сили. Тим самим, соціальна допомога повинна стати не чинником стимулювання утриманських тенденцій в суспільстві, а способом надання допомоги самому собі. В умовах ринкової економіки пріоритет віддається вільній індивідуальній ініціативі. Саме така форма допомоги може бути ефективною, орієнтованою не на постійне утримання бідняків, а на підтримку у разі несприятливої життєвої ситуації.







Дата добавления: 2014-11-10; просмотров: 731. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Вычисление основной дактилоскопической формулы Вычислением основной дактоформулы обычно занимается следователь. Для этого все десять пальцев разбиваются на пять пар...


Расчетные и графические задания Равновесный объем - это объем, определяемый равенством спроса и предложения...


Кардиналистский и ординалистский подходы Кардиналистский (количественный подход) к анализу полезности основан на представлении о возможности измерения различных благ в условных единицах полезности...


Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...

Дренирование желчных протоков Показаниями к дренированию желчных протоков являются декомпрессия на фоне внутрипротоковой гипертензии, интраоперационная холангиография, контроль за динамикой восстановления пассажа желчи в 12-перстную кишку...

Деятельность сестер милосердия общин Красного Креста ярко проявилась в период Тритоны – интервалы, в которых содержится три тона. К тритонам относятся увеличенная кварта (ув.4) и уменьшенная квинта (ум.5). Их можно построить на ступенях натурального и гармонического мажора и минора.  ...

Понятие о синдроме нарушения бронхиальной проходимости и его клинические проявления Синдром нарушения бронхиальной проходимости (бронхообструктивный синдром) – это патологическое состояние...

Понятие метода в психологии. Классификация методов психологии и их характеристика Метод – это путь, способ познания, посредством которого познается предмет науки (С...

ЛЕКАРСТВЕННЫЕ ФОРМЫ ДЛЯ ИНЪЕКЦИЙ К лекарственным формам для инъекций относятся водные, спиртовые и масляные растворы, суспензии, эмульсии, ново­галеновые препараты, жидкие органопрепараты и жидкие экс­тракты, а также порошки и таблетки для имплантации...

Тема 5. Организационная структура управления гостиницей 1. Виды организационно – управленческих структур. 2. Организационно – управленческая структура современного ТГК...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.014 сек.) русская версия | украинская версия