Визначте доцільність та актуальність включення в систему вищої освіти курсу «Жінки і політика». Гендерна рівність як необхідна передумова розвитку демократії.
«Жінки і політика» є однією із загально гуманітарних дисциплін, яка знайомить студентів з основами теорії та практики формування гендерної рівноправності на основі паритетної участі в політичній діяльності, дотриманні прав людини. Початок третього тисячоліття позначився виразними процесами демократизації у світі, пріоритетом демократичних цінностей, серед яких права людини є визначальними. Історичний досвід засвідчує, що становлення цивілізації, відстоювання демократичних свобод було результатом спільних зусиль як чоловіків, так і жінок. Тому логічними є вимоги до сучасної системи освіти відповідати принципу, що акумулює гуманізм і демократизм у доланні нерівності між чоловіками і жінками. Створення атмосфери партнерства, толерантності, взаємної відповідальності, взаємоповаги. Практика рівноправної участі жінок і чоловіків у відстоюванні демократичних свобод має продовжитися у закріпленні рівних можливостей реалізації як чоловічого, так і жіночого самовиявлення сутнісних людських сил, спрямованих на загальну збалансованість суспільства, світо розбудову й миротворення. Рівноправна участь жінок і чоловіків у прийнятті рішень зміцнює демократію й сприяє її належному функціонуванню.
2. Поясніть значення понять: Гендер (від англ. соціальна стать людини) – соціально-рольовий статус, який визначає рівні соціальні можливості чоловіків і жінок в здобутті освіти, професійної діяльності, в доступі до влади, сімейні ролі, репродуктивній поведінці. Гендерна демократія – система волевиявлення двох статей – жінок і чоловіків – у громадянському суспільстві як рівних у правах і можливостях, що законодавчо закріплені та реально забезпечені в усвідомленні політико-правових принципів, діях, розбудові суспільних і державних структур з урахуванням гендерних інтересів та потреб. Гендерна соціалізація – процес засвоєння людиною соціальної ролі, визначеної для неї суспільством від народження, залежно від того, чоловіком чи жінкою вона народилась. Гендерна стратифікація – ієрархічний розподіл в суспільстві економічних та соціальних ресурсів за статевою належністю. Патріархат – суспільство, в якому чоловіки є «домінантним елементом» в сімейному, господарському та суспільному житті. Матріархат – (грец. μήτηρ, μάτηρ, «мати» і ἀρχή, «панування, початок, влада») - (або гінекократія) є такою формою суспільства, в якому провідна роль належить жінкам, особливо матерям сімейств цього товариства. Фемінний – те, що має відношення до паттернів доведення, установок і тд, які вважаються психологічними вторинними статевими ознаками жінки Маскулінний – те, що відноситься до паттернів поведінки, установок тошо, що розглядається як психологічні вторинні статеві ознаки чоловіка. Дискримінація – дії або практика систематичного приниження групи або однієї людини. Гендерні ролі – зразки поведінки жінок і чоловіків, які ґрунтуються на традиційних очікуваннях, пов’язаних з їх статтю; сукупність загальноприйнятих, з точки зору культури, норм і правил поведінки, які закріплюються за людьми в конкретній ситуації.
|