ЗАНЯТТЯ 2
Тема. Порівняння за розміром. Один, багато. Мета:закріпити вміння встановлювати рівність і нерівність пред- метів, використовуючи слова один, багато; вправляти в уз- годженні числівника «один» з іменником; закріпити лічбу в межах 10, уміння порівнювати предмети за розміром; ви- ховувати самостійність. Матеріали: демонстраційний: дві коробки, великий і маленькі м’ячі, великі й маленькі кубики; іграшки (дві ляльки, два куби- ки, два літаки, дві машинки, один м’ячик, один прапорець); фланелеграф, малюнки із зображенням корови, коня, лося і кози; роздавальний: конверти з кружечками: п’ять великих си- нього кольору, п’ять маленьких синього кольору; картки із зображеннями дорослих тварин та їхніх дитинчат. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Гра «Збери намисто». Вихователь пропонує дітям узяти конверт і дістати з нього «намистинки» — кружечки. — Розгляньте «намистинки». Скажіть, чим вони відрізня- ються? (Одні великі, інші маленькі.) — А тепер зберіть намисто, чергуючи намистинки таким чи- ном: велика — маленька, велика — маленька. Діти виконують завдання. — Скільки всього намистинок? Скільки великих? маленьких? 3. Гра «Знайди пару». Вихователь пропонує розглянути іграшки на килимку та роз- класти їх по парах. — Скажіть, чи всі іграшки мають пари? (У м’ячика та пра- порця пари не виявилося.) — Чим схожі, чим відрізняються пари іграшок? Далі вихователь виставляє в ряд чотири великі м’ячі (три чер- воного кольору, один — зеленого) та один маленький м’ячик чер- воного кольору. — Скажіть, за якою ознакою відрізняються предмети? (За розміром, кольором.) — Чи можна серед цих м’ячиків знайти пару першому м’ячику (вихователь показує м’ячик, що лежав на килимкові)? — Чи є серед предметів зайвий? (Зайвим може бути або ма- ленький м’ячик червоного кольору, або великий м’ячик зеленого кольру.) 4. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям уявити, що вони найменші люди на землі, які можуть уміститися навіть у сірниковій коробці. — Сядьте на коліна, покладіть на коліна голову. Руки щільно притисніть до тіла. Після цього дітям можна запропонувати перетворитися на велетнів. — Потягніть руки вгору, підніміть голову, випростайтеся, підніміться, станьте на ноги. Цю вправу можна повторити кілька разів. 5. Гра «Розклади іграшки». Вихователь пропонує дітям пересунутися на килим, де роз- кладені дві коробки, великий і маленькі м’ячі, великі й маленькі кубики. — З коробки висипалися всі м’ячі. Давайте їх зберемо. Візьміть кожний по м’ячу. Підійдіть до мене ті, у кого маленькі м’ячики. Складіть їх у коробку ліворуч від мене. Скільки малень- ких м’ячиків у коробці? (Багато.) — А чому Сергійко не поклав м’ячик? (Тому що в нього вели- кий м’яч.) — Сергійко, поклади свій м’яч у коробку праворуч від мене. Скільки великих м’ячів? (Один.) — Діти, а тепер зберіть кубики. Пам’ятайте, що маленькі ку- бики ви кладете в коробку з маленькими м’ячами, а великі — у ко- робку з великим м’ячем. 6. Гра «Знайди пару». Вихователь ділить дітей на дві групи. Кожна дитина пер- шої групи одержує картки, на яких зображена доросла тварина. Кожна дитина другої групи — картки, на яких зображені дитин- чата цих тварин. Завдання дітей — скласти пари із дорослих тва- рин та дитинчат. Діти за командою вихователя пересуваються по групі, шукають пари до своєї картинки; коли знаходять, беруться за руки. Якщо дозволяє час, можна запропонувати дітям розповіс- ти про своїх тварин: як їх називають, якого вони кольору, розміру, скільки їх. 7. Гра «Хто зайвий». — Одного разу зустрілися на лузі корова, кінь, лось і коза (ви- хователь по черзі прикріпляє на фланелеграфі названих тварин). та й почали сперечатися, хто серед них зайвий. Допоможемо їм по- миритися? Назвіть зайвого. Варіанти відповідей: зайвий лось, бо корова, кінь, коза — свій- ські тварини; зайвий кінь, бо у нього немає рогів, а в корови, кози й лося є. — А що спільного між усіма? Як ми називаємо їх усіх разом? (Тварини.) 8. Підсумок заняття. — Яка гра на занятті вам сподобалася найбільше? — Складіть візерунок, зберігаючи закономірність. П р и м і т к а. Це завдання можна виконати, використовуючи кружечки з кольорового паперу. Кружечки розкладаються в пев- ній послідовності. Завдання дитини — з’ясувати закономірність, називаючи колір кожного кружечка. Наприклад, червоний кру- жечок, синій кружечок, жовтий кружечок тощо.
Вересень 3 тиждень
|