ЗАНЯТТЯ 3
Тема. Порівняння предметів. Орієнтування у просторі. Мета:формувати вміння порівнювати групи предметів за допо- могою складання пар, розрізняти предмети за кольором, місцем розташування; учити правильно використовувати слова дорівнює, не дорівнює, стільки ж, вправляти в умін- ні орієнтуватися у просторі; виховувати акуратність. Матеріали: демонстраційний: фланелеграф, моделі хмаринок різного кольору й форми великого розміру; чотири смужки: одна велика білого кольору та три маленькі синього, жовтого й зеленого кольорів; роздавальний: моделі хмаринок різного кольору й форми маленького розміру, картки із зображенням кульок та зі знаками «=», «≠», олівці. Хід заняття 1. Психогімнастика. 2. Гра «Хмаринки». На фланелеграфі прикріплені хмаринки різного кольору й форми. У дітей на столах такі самі, але меншого розміру. (У кож- ної дитини по одній хмаринці.) — Якого кольору хмаринки на фланелеграфі? Скільки їх? (Багато.) — Скільки хмаринок у кожного з вас? (По одній.) — Якого розміру ваші хмаринки? (Маленькі.) — Знайдіть на фланелеграфі велику хмаринку такого самого кольору, як і ваша. Діти знаходять пару та прикріплюють маленькі хмаринки по- руч із великими. 3. Вправа «Порівняй кульки». На столах у дітей дві картки із зображенням кульок (на пер- шій чотири кульки, на другій — три), знаками «=». — Розгляньте кульки. Як ви думаєте, кульок однакова кіль- кість? Перевірте це самостійно. (Діти умовно олівцем з’єднують кульки в пари.) Що ви помітили? Одна кулька залишається без пари. А це значить, що кульок різна кількість. — Як ви гадаєте, чи правильно буде між кульками покласти знак «=»? (Ні.) — Чому? (Знак «=» ми ставимо, коли кількість предметів рівна.) — Щоб позначити, що кількість предметів неоднакова, ми за- креслюємо знак «=». Діти виконують завдання. Наприкінці обговорення доцільно ще раз повторити, коли використовують знаки «=» і «≠». 4. Фізкультхвилинка. Вихователь пропонує дітям перетворитися на хмари, які пли- вуть по небу й за допомогою вітерця можуть перетворюватися на будь-яких тварин, наприклад на веселого зайчика, доброго слона, полохливе мишеня та ін. 5. Гра «Скільки?». — Давайте з вами довідаємося, чи однакова кількість хлопчи- ків і дівчаток сьогодні на занятті? А як це зробити? (Перш ніж від- повісти, вихователь вислуховує припущення дітей.) Найкраще, якщо кожний хлопчик візьме дівчинку за руку. — Полічіть, скільки хлопчиків (дівчаток). — Кого більше (менше)? — А тепер вишикуйтеся за зростом (окремо хлопчики й дів- чатка). Щоб виконати завдання, ви повинні порівняти зріст одне одного, але при цьому розмовляти не можна. Діти виконують завдання. Далі вихователь пропонує запам’я- тати, хто за ким стоїть, й розійтися по груповій кімнаті. За сигна- лом вихователя всі діти мають зайняти свої місця. Виграє та ко- манда, яка швидше за всіх збереться. 6. Вправа на орієнтування у просторі. На фланелеграфі чотири смужки: одна велика білого кольо- ру та три маленькі синього, жовтого й зеленого кольорів. Запро- понуйте дітям викласти смужки в такому порядку: спочатку білу, ліворуч від неї — синю, праворуч від білої — жовту, праворуч від жовтої — зелену. (Можна виконати вправудекілька разів, щоразу змінюючи розташування смужок.) 7. Підсумок заняття. — Із якими новими поняттями ви ознайомилися? Вересень 4 тиждень
|