Види відносних величин
Відносна величина структури характеризує будову явища, його склад, показує яку питому вагу (відсоток) становить частина сукупності в загальному обсязі сукупності за тією чи іншою ознакою. Визначається як відношення числа одиниць або значення ознаки в досліджуваної частини до загального числа одиниць (тобто відношення частини до цілого). Відносна величина координації характеризує пропорції між складовими частинами явища, показує скільки одиниць однієї частини сукупності припадає на 1, 10, 100, 1000 одиниць частини, яка виступає базою порівняння. Відносними величинами динаміки вивчається зміна рівнів явища в часі, характеризується напрям та інтенсивність зміни. При цьому база порівняння може бути постійна або змінна:
Відносна величина порівняння зі стандартом – фактичниа величина явища порівнюється з еталоном (стандартом, нормативним значенням і т.п.) Відносна величина територіально-просторових порівнянь – співвідношення однойменних статистичних показників, які характеризують різні території, проте, отримані за однією методикою та одночасно. Відносна величина прогнозу – співвідношення, де прогнозований рівень порівнюється з існуючим: К пр = у пр/ у 0. Відносна величина виконання прогнозу - зміна рівня вивчається в порівнянні з попереднім прогнозом (нормою, планом): К в. пр. = у 1/ у пр. Відносна величина інтенсивності характеризує поширення явища у певному середовищі та являє собою співвідношення двох різних за розмірністю статистичних показника. До таких показників відноситься густота населення, автомобільних доріг і т.п. ПРИКЛАД 1 Середньорічна чисельність населення одного з районів площею 1380 км2 складає 110420 чол. За рік зареєстровано 1612 народжень. Обчислити: 1) густоту населення району; 2) кількість народжень в розрахунку на 1000 чол. (коефіцієнт народжуваності). Виберіть до якого виду відносних величин належать обчислені показники: а) динаміки; б) структури; в) інтенсивності; г) координації. ПРИКЛАД 2 Відомо, що кількість працівників одного з підприємств складає 560 чол., з них 390 чол. - робітники. Скільки Ви можете розрахувати відносних величин: а) структури; б) координації? Наведіть розрахунки. ПРИКЛАД 3 Захворюваність грипом та гострими інфекціями верхніх дихальних шляхів в одній області становить 254 випадки на 1000 чол., а у другій - 167 випадки на 1000 чол. Якою буде відносна величина територіально-просторових порівнянь? ПРИКЛАД 4 Маємо дані по одній з областей (тис. чол.):
Визначити: 1) відносні величини інтенсивності окремо за 1996 і 1997 рр.: народжуваність (коефіцієнт народжуваності); смертність (коефіцієнт смертності). Середня чисельність населення у 1996 р. була 3854,6 тис. чол., а у 1997 р. 3821,9 тис. чол. 2) відносні величини динаміки ознак: середня чисельність населення області, кількість народжених, кількість померлих, коефіцієнт народжуваності, коефіцієнт смертності.
|