Спосіб заміни площин проекцій
Cпосіб заміни площин проекцій полягає у введенні додаткових площин проекцій (П4, П5,…) таким чином, щоб плоский геометричний образ не змінюючи розташування в просторі, опинився в якомусь особливому положенні (зокрема, в положенні рівня чи проеціюючому) в новій системі площин проекцій. Тобто положення точок, ліній, плоских фігур у просторі залишається незмінним, а задана система площин проекцій доповнюється іншими, які утворюють з базовими площинами або між собою систему взаємно перпендикулярних площин.
Рис. 4.1
На рис. 4.1 наведено просторову схему отримання комплексного креслення точки А в системі площин П1П4. Нова площина П4 bП1. Під час проеціювання точки А на П4 отримаємо нову проекцію А4, фігура АА1А14А4 – прямокутник, площина якого перпендикулярна новій вісі. Обертанням навколо осі Х14 сумістимо площину П4 із П1. Обертанням навколо осі Х сумістимо площину П1 (і П4) з площиною П2. Від комплексного креслення точки А в системі (П1П2) перейшли до комплексного креслення точки А в системі (П1П4), замінили площину П2 на площину П4, замінили А2 на А4 (рис. 4.2). Відкладений відрізок А4А14 дорівнює відстані заміненої проекції від попередньої осі ОХ (координата Z). У разі заміни фронтальної площини проекцій П2 на нову площину П4 горизонтальна проекція точки А1 не змінюється.
Рис. 4.2 Рис. 4.3
У ряді випадків потрібно проводити заміну двох площин проекцій. Таку заміну показано на рис. 4.3. Спочатку відбувається перехід від комплексного креслення в системі (П1П2) до комплексного креслення в системі (П2П4), а потім ще один перехід до комплексного креслення в системі (П4П5). У разі заміни горизонтальної площини проекцій П1 на нову площину П4 фронтальна проекція точки А2 не змінюється (рис. 4.3). Для побудови нової горизонтальної проекції А4, треба з А2 опустити перпендикуляр на нову вісь Х24 і відкласти на ньому відрізок А22А4, що дорівнює координаті Y. Під час заміни однієї з площин проекцій необхідно керуватись такими правилами: 1) Залежно від умови задачі вибираємо нову площину проекцій. Лінія перетину нової площини з незмінною площиною проекцій є новою віссю проекцій. 2) Через незмінну проекцію точки проводимо нову лінію зв’язку перпендикулярну до нової осі проекцій. 3) На новій лінії зв’язку від нової осі проекцій відкладаємо координату проекції, яка замінюється (відстань від точки до незмінної площини проекцій). На рис. 4.4 наведено приклад послідовності заміни площин проекцій.
Рис. 4.4 Розглянемо розв’язок задач нарисної геометрії (метричних та позиційних) із застосуванням даного методу.
Задача 1. Знайдіть натуральну величину відрізка прямої АВ та кут нахилу до площини проекцій П1. Відрізок прямої АВ загального положення. Довжини відрізків А1В1 і А2В2 менші довжини відрізка АВ. Для того щоб визначити його довжину, необхідно провести додаткове проеціювання на допоміжну площину, якій він буде паралельний. Для цього введемо нову площину проекцій П4 паралельно відрізку АВ і перпендикулярно П1. При цьому нова вісь Х14 буде паралельна А1В1 (рис. 4.5). Кут нахилу відрізка АВ до площини проекцій П4 рівний нулю, і АВ на П4 проеціюється в натуральну величину, тобто А4В4=АВ. Вимірявши відрізок А4В4, отримаємо довжину відрізка АВ. На площині П4 отримаємо кут нахилу α до площини проекцій П1.
Рис. 4.5
Задача 2. Перетворити пряму загального положення в проеціюючу пряму. Нехай h (h1,h2) – горизонталь (рис. 4.6). Уведемо нову площину проекцій П4 перпендикулярно h. Горизонталь паралельна П1, тоді П4 буде перпендикулярно П1. На площину П4 горизонталь буде проеціюватися у точку.
Рис. 4.6 Використовуючи розв’язок попередньої задачі, можна провести проеціювання прямої загального положення m в точку (рис. 4.7)
Рис. 4.7
Введемо нову площину проекцій П4 паралельно m і перпендикулярно до П1. За новими проекціями двох точок 1 і 2 прямої m знайдемо m4. У новій системі площин (П1П4) пряма m є лінією рівня, вона паралельна П4. Тепер, використовуючи розв’язок попередньої задачі (рис. 4.6), проеціюємо пряму m у точку. Для цього вводимо нову площину проекцій П5 перпендикулярно прямій m і перпендикулярно П4. Пряма m на П5 буде проеціюватися у точку.
Задача 3. Визначити натуральну величину DАВС. DАВС – площина загального положення (рис. 4.8).
Рис. 4.8
Під час розв’язування цієї задачі необхідно виконати подвійне перетворення (подвійну заміну площин проекцій): спочатку перетворити площину загального положення в проеціюючу площину, а потім проеціюючу площину в площину рівня. 1) Проводимо лінії рівня площини – h і f. 2) Вибираємо П4 ^ h; P4 ^ P1, P4 Ç P1 = X14; X14 ^ h1. В системі (П1П4) горизонталь стане проеціюючою прямою, а площина DАВС – проеціюючою площиною. 3) П5||DАВС; П5 ^ П4, П5 Ç П4 = Х45; Х45 || А4В4С4; DА5В5С5 – натуральна величина DАВС. На рис. 4.8 за проекцією точки D5 (одна точка натуральної величини фігури) знайдені решта проекцій. Проекція D4 належить прямій, в яку проеціюється площина DАВС. Послідовність побудов вказано стрілками.
|